
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.1 mm |
| Width | 18.93 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 11 |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 18.39 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 16 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 88 W |
| Max Output Current | 16 A |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 88 W |
| Current - Output 1 | 16 A |
| Efficiency | 95 % |
| Voltage - Output 1 | 5.5 V |
| Min Output Voltage | 690 mV |
| Max Input Voltage (DC) | 14 V |
| Nominal Input Voltage | 9 V |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Max Output Power | 88 W |
| Min Input Voltage (DC) | 4.5 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8504408500 |
| Output Current-Channel 1 | 16 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 5.5 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$25.31465
Ext.Price$25.31465
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $25.31465 | $25.31465 |
| 10 | $24.89835 | $248.98350 |
| 25 | $24.48920 | $612.23000 |
